Biseksualizm to rodzaj orientacji seksualnej, który polega na tym, że dana osoba odczuwa popęd seksualny, psychologiczny, romantyczny i emocjonalny do osób obu płci. Osoby biseksualne zazwyczaj uważają, że wygląd i płeć są mniej ważne od cech charakteru oraz zachowania danego człowieka. Zapraszamy do lektury wszechstronnego poradnika na temat istoty biseksualizmu. 

Biseksualizm – co to jest?

Biseksualizm to jedna z trzech podstawowych orientacji seksualnych obok heteroseksualizmu oraz homoseksualizmu. Czym dokładnie jest biseksualizm? Polega on na tym, że doświadczona nim osoba odczuwa popęd płciowy, psychiczny, romantyczny i emocjonalny zarówno od osób odmiennej jak i tej samej płci. Jest to trwały trend, a nie krótkotrwały epizod polegający na odbyciu stosunku seksualnego z przypadkową osobą. Statystyki wskazują, że na całym świecie żyje około 3% osób, którzy są biseksualistami. Dokładne oszacowanie liczebności populacji biseksualistów w skali całego globu jest jednak niezwykle trudne, ponieważ wiele osób będących biseksualistami nie zdaje sobie z tego sprawy lub nie przyznaje się do swojej orientacji seksualnej, ponieważ się jej wstydzi.

Charakterystyka biseksualisty

Biseksualista to osoba, której zależy na tym, aby stworzyć trwałą więź o charakterze seksualnym i emocjonalnym z osobą o dowolnej płci. Jego partnerem może być zarówno kobieta jak i mężczyzna. Płeć nie gra tutaj ważnej roli. Najistotniejsze dla biseksualisty są cechy charakteru, zainteresowania i wspólne pasje. Płeć i wygląd to kwestie drugorzędne. Niektórzy sądzą, że biseksualiści to osoby, które nie potrafią do końca określić swoich preferencji seksualnych. To dość krzywdzące stwierdzenia. Po prostu – biseksualiści uważają, że płeć nie ma znaczenia, ponieważ wybierają sobie partnerów zwracając uwagę na zupełnie inne kwestie. Kto może być partnerem biseksualisty? Czy tylko drugi biseksualista? Zazwyczaj tak jest, ale równie dobrze biseksualista może stworzyć udany związek z heteroseksualistą lub homoseksualistą. Zdarza się, że partnerzy nawet nie wiedzą o tym, jakie są prawdziwe preferencje seksualne ich biseksualnego partnera.

Jak wygląda biseksualizm wśród kobiet?

Badania pokazują, że biseksualizm występuje zdecydowanie częściej u kobiet niż u mężczyzn. Jakiś czas temu naukowcy przeprowadzili badanie, w którym kobietom oraz mężczyznom zostały zaprezentowane zdjęcia wyjątkowo atrakcyjnych pań i panów. Wśród zdecydowanej większości mężczyzn reakcja seksualna miała miejsce wyłącznie na widok kobiet bądź tylko na widok mężczyzn (w przypadku homoseksualistów). Z kolei kobiety reagowały w różny sposób, ponieważ zaobserwowano u nich zainteresowanie zarówno mężczyznami jak i kobietami. Niektórzy naukowcy sądzą, że kobiety ze swojej natury są biseksualne. Charakteryzuje je otwartość na różne odmienne stany. W związku panie kładą główny nacisk przede wszystkim na dopasowanie pod względem emocjonalnym oraz psychologicznym. To właśnie te elementy decydują według nich o tym, czy dany związek będzie szczęśliwy czy wręcz przeciwnie.

Jak biseksualiści radzą sobie w codziennym życiu?

Biseksualiści zazwyczaj nie są pozytywnie postrzegani przez większość społeczeństwa. Spotykają się z dyskryminacją i wyszydzaniem. Z tego względu wielu biseksualistów decyduje się na to, aby nikomu nie mówić o swojej orientacji seksualnej. Biseksualizmowi mogą również towarzyszyć różne problemy psychiczne, takie jak lęki czy depresja. Wśród biseksualistów dość często dochodzi także do samookaleczania oaz do prób samobójczych.