Niska lub zanikająca erekcja to problem, który dotyka w skali całego świata aż 150 milionów mężczyzn. Statystycznie najczęściej omawiana dysfunkcja seksualna dotyczy mężczyzn z krajów wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych. Powodów występowania zaburzeń wzwodu jest bardzo dużo. Mylne są twierdzenia mówiące o tym, iż jest to tylko efekt starzenia się. Niska potencja często dotyka również młodych mężczyzn, którzy prowadzili bardzo niezdrowy styl życia. W dzisiejszym artykule wyjaśniamy, do którego lekarza można się udać, gdy doskwiera nam niska potencja. Zapraszamy do wnikliwej lektury. 

Lekarz pierwszego kontaktu

Jeżeli doskwierają nam różne problemy zdrowotne, zazwyczaj w pierwszej kolejności udajemy się do lekarza pierwszego kontaktu. Nie inaczej jest, gdy pojawiają się u mężczyzny zaburzenia wzwodu. Panowie coraz chętniej mówią o swoich problemach w sferze seksu, gdyż zaburzenia wzwodu przestały już być tematem tabu. Lekarz pierwszego kontaktu przeprowadza bardzo dokładny wywiad. Będzie chciał uzyskać od pacjenta informacje na temat jego satysfakcji z pożycia seksualnego oraz na czym polegają dolegliwości. Z pewnością zapyta również o to, jakie leki przyjmuje dany mężczyzna. Wiele preparatów ma bardzo duży wpływ na ogólną sprawność seksualną u mężczyzn, dlatego warto mieć tę kwestię na uwadze. Dysfunkcje wzwodu są wywoływane podczas przyjmowania leków antydepresyjnych oraz tych stosowanych w trakcie leczenia kardiologicznego i naczyniowego. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu pomoże w rozwianiu wszystkich wątpliwości na temat tego, skąd wzięły się zaburzenia erekcji i jak z nimi walczyć. Jeżeli lekarz pierwszego kontaktu odnajdzie przyczynę samodzielnie, udzieli nam wszystkich wyczerpujących informacji na temat naszego problemu. Może też podjąć decyzję o wydaniu skierowania do innego lekarza, takiego jak androlog, urolog czy seksuolog.

Androlog, czyli męski ginekolog

Androlog to lekarz, który przez niektórych nazywany jest męskim ginekologiem. Jest to uwarunkowane tym, iż ten specjalista zajmuje się profilaktyką, diagnozą oraz leczeniem zaburzeń występujących w męskich narządów płciowych. Androlog świadczy swoje usługi wyłącznie dla mężczyzn. Do tego specjalisty mogą udawać się wszyscy mężczyźni, którzy borykają się z zaburzeniami wzwodu lub jakimkolwiek innym problemem w sferze seksualnej. Wizyta u androloga polega na przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego, a w razie takiej potrzeby wydania skierowania do wykonania badań dodatkowych.

Urolog

Urolog to specjalista, który specjalizuje się w diagnozowaniu oraz leczeniu różnych schorzeń w układzie moczowo-płciowym. Pomoc tego lekarza może być nieoceniona, ponieważ jak wiadomo u mężczyzn narządy płciowe są bardzo powiązane z układem moczowym. Warto jednak wiedzieć o tym, że do lekarza udają się również kobiety. Kiedy mężczyzna powinien udać się do urologa? Wtedy, gdy zaobserwował u siebie niepokojącą infekcję lub stan zapalny w drogach moczowych, uskarża się na nietrzymanie moczu, zauważył krwiomocz lub białkomocz, jego prącie zmieniło kolor lub odczuwa ból w okolicach jąder. Do urologa powinni udać się także ci panowie, którzy zaobserwowali u siebie powiększanie się gruczołu krokowego. Pomoc lekarza urologa może okazać się nieoceniona, jeżeli pojawiły się u nas wszystkie wyżej omówione dolegliwości. W trakcie wizyty lekarz przeprowadza w pierwszej kolejności bardzo dokładny wywiad ze swoim pacjentem. Dzięki niemu będzie chciał dowiedzieć się, z jakim problemem przybył do niego dany pacjent. Aby dostać się do urologa na NFZ, w pierwszej kolejności musimy posiadać skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.