Seks zwykle kojarzony jest z czymś niezwykle przyjemnym. Jest on nierozerwalnie związany z miłością i bliskością obojga partnerów, a także jest wyrazem aprobaty i akceptacji własnych ciał. Nie mniej jednak, okazuje się, że nie wszyscy z tego typu wyrazu miłości i pożądania, mogą czerpać pełnię przyjemności. Istnieje bowiem zaburzenie nazywane genofobią, a jest to nic innego jak lęk przed… seksem! W tym momencie, dla wielu z was brzmi to pewnie niewiarygodnie, jednak są osoby, które z tą przypadłością muszą się borykać na co dzień. Jak ona się objawia?

Czym w zasadzie jest genofobia?

Genofobia, jak już zostało to wspomniane to lęk przed seksem. Jest to jedno, z zaburzeń psychicznych, które pomimo tego iż nie jest specjalnie często diagnozowane, istnieje i może dotknąć każdego z nas. Nie jest to zwykły lęk, czy obawa, albo chociażby stres wynikający ze zbliżającej się sytuacji łóżkowej. Tego typu obawy mogą towarzyszyć każdemu, a w szczególności parom, które dopiero się poznają. Genofobia to wręcz paniczny strach, który nie jest do opanowania. Osoba z tym schorzeniem, nie może zapanować nad swoim lękiem. Strach przyjmuje tak wielkie rozmiary, że wręcz paraliżuje. Zwykle osoby cierpiące na genofobię, nie chcą nawet nawiązywać jakichkolwiek bliższych relacji ze swoimi partnerami. Nie ma tutaj mowy nawet o jakichkolwiek próbach stosunku seksualnego. Osoba z genofobią będzie unikała wszystkich form zbliżenia, a przytulenia czy pocałunku, mogą doprowadzić ja do stanu nieopanowanej paniki.

Jak objawia się genofobia?

Jak już powiedzieliśmy, genofobia wiąże się dla chorego z przeżywaniem ogromnego stresu, który może doprowadzić nawet do paraliżu. Oznaki towarzyszące napadowi takiej paniki, będą więc tożsame z tymi, które odczuwają zdrowi ludzie w momencie ogromnego napięcia. Warto zaznaczyć, że tego typu objawy pojawią się zarówno w momencie kiedy możliwe jest zaistnienie jakiejkolwiek intymnej sytuacji z partnerem, ale także w momencie, kiedy chory zacznie myśleć o scenach aktu miłosnego. Lękowi przed seksem, towarzyszą więc następujące objawy:

  • nadmierna potliwość, obejmująca całe ciało
  • nadmierne i niekontrolowane drżenie kończyn
  • odczuwalna suchość w ustach
  • przyspieszony do granic możliwości puls
  • szybki i niemiarodajny oddech

Jak leczyć genofobię?

Leczenie genofobii może być niezwykle długim i żmudnym procesem. Wszystko tak naprawdę zależy od stanu chorobowego pacjenta. Choroba może bowiem wciąż postępować. Rozpoczyna się od odpowiedniego zdiagnozowania schorzenia. Często genofobia, nie jest tak oczywista, jak mogłoby się to wydawać. Leczenie oczywiście odbywa się w gabinecie seksuologa, któremu towarzyszyć powinien psycholog lub psychiatra. Zdarzyć się może, że choroba jest w tak zaawansowanym stadium, że sama terapia może okazać się niewystarczająca. Wówczas chory zostanie zobligowany do przyjmowania leków, które obniżą stres, przy jednoczesnym zwiększeniu libido.

Pacjenci z genofobią, często cierpią także na towarzyszącą im depresję. Odczuwają oni bowiem samotność, a co więcej mają świadomość położenia w którym się znaleźli. W takich przypadkach, pomoc psychiatry będzie niezbędna i nieoceniona. Jeśli zaś przyczyną genefobii jest strach przed fizycznym bólem w trakcie stosunku, najlepiej jest udać się do ginekologa, by znaleźć przyczynę, a następnie ją wyeliminować. Jeśli problem dotyczy mężczyzn, którzy borykają się np. z nietrzymaniem moczu, co również może powodować genofobię, powinni zgłosić się na wizytę u urologa. Pamiętajmy, że im wcześniej, tym większe szanse na całkowite wyleczenie.