Panie i panowie, zwykle przywiązują ogromną wagę do higieny intymnej. Szczególny nacisk, można położyć tu na kobiety, które na tym punkcie są wręcz wyczulone. Stosują więc odpowiednie produkty, które dbają o odpowiednie pH pochwy, różne kremy i żele, a także osobne ręczniki. Nie mniej jednak, o grzybicę pochwy wcale nie jest tak trudno, o czym świadczy fakt, że jest to jedna, z najczęściej diagnozowanych kobiecych dolegliwości. Nie leczona jednak, może dość szybko rozprzestrzenić się na cały organizm. Zarazić się nią można nawet podczas pływania na basenie, czy stosunku seksualnego. Jak sobie z nią poradzić i załagodzić z wykorzystaniem domowych sposobów?

Domowe sposoby na grzybicę pochwy

Zacznijmy od tego, że zakażenia grzybicze są niezwykle uciążliwe, gdyż szybko mogą się rozprzestrzenić, a dodatkowo są wysoce zaraźliwe. Odradza się więc leczenie grzybicy pochwy domowymi sposobami. Nie mniej jednak, mogą one załagodzić objawy infekcji, przynajmniej do momentu wizyty u lekarza, a także- jeśli mamy na tyle szczęścia- mogą w niektórych przypadkach, pomóc uporać się z zakażeniem. Domowe sposoby, mogą także na jakiś czas uśpić grzybicę, po czym może wrócić ona ze zdwojoną siłą. Nawet lekarze głoszą, że leczenie grzybicy domowymi sposobami, nie jest zbyt efektywne. Specjalista zaś, może przepisać odpowiednie farmaceutyki, które szybko i skutecznie uporają się z chorobą. Nie mniej jednak, jeśli chcemy skorzystać z domowych sposobów, na samym początku należy wiedzieć, jak takiej infekcji zapobiegać. Przede wszystkim, stosowane środki do higieny intymnej powinny mieć odczyn pH zbliżony do tego, jaki znajduje się w naszej pochwie.

Po drugie, należy używać osobnego, świeżego ręcznika, by minimalizować ryzyko zakażenia. Jeśli już niestety do niego dojdzie, można spróbować wykonać ziołowe nasiadówki. Szczególnie pomocne okażą się napary z szałwii i rumianku, gdyż mają one działanie przeciwzapalne i łagodzące. Wystarczy do miski z wlać przygotowany napar z ziół, a następnie okrakiem przykucnąć nad miską. Oczywiście, należy to powtarzać, najlepiej kilka razy dziennie, co może być niezwykle uciążliwe, a także nie komfortowe. Pamiętajmy jednak, że nie wyleczy to grzybicy pochwy, gdyż grzybów powodujących tą infekcję jest mnóstwo, a podstawę stanowi odpowiednie rozróżnienie rodzaju, z którym mamy do czynienia. Warto więc wspomagać się domowymi nasiadówkami, nie mniej jednak, zaplanować w najbliższym czasie wizytę u swojego ginekologa.

Leki na grzybicę pochwy bez recepty

Jeśli odpowiednio wcześnie, zauważymy, że w naszej okolicy intymnej dzieje się coś niedobrego, będziemy odczuwały pieczenie i swędzenie, nawet podczas oddawania moczu, warto udać się do apteki, gdyż znajdziemy tam preparaty i specyfiki, które wspomogą nas w walce z infekcją. Nie mniej jednak, większość leków o silnym działaniu, może być przepisana tylko i wyłącznie przez lekarza specjalistę. Na szczęście, istnieją leki, które warte są uwagi, są całkowicie bezpieczne i nie wymagają recepty, a pomogą nam uporać się z dokuczliwą infekcją:

  • probiotyki- zwykle są one leczeniem uzupełniającym grzybicy pochwy, a w szczególności jeśli ona nawraca. Jednak profilaktycznie, w stanach, w których narażenie na infekcje może znacznie wzrosnąć, zaleca się ich przyjmowanie. Mogą one występować w formie doustnej, a także jako płyny i żele do irygacji i dopochwowe kapsułki.
  • maści, kremy, żele- o działaniu przeciwgrzybiczym, które należy stosować miejscowo
  • przeciwgrzybicze płyny do irygacji pochwy
  • preparaty homeopatyczne- w formie doustnych leków, wspierających kurację infekcji intymnych.